سجده بر مهر و توحيد

سجده بر مهر و توحید<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

  1. معيار در تشخيص اين كه سجده ، براى خدا يا غيرخدا (مانند بت و امثال آن ) است ، نيت و انگيزه شخص سَجده كننده است . و اين موضوع با آن چه بر آن سجده مى كنند  ارتباطى ندارد ، در صورتى كه اين عمل به انگيزه عبادت و كرنش در برابر خداوند ، انجام شود سجده براى خدا است . و اگر برای غیر خدا باشد ، واگر برای غیر خدا باشد ، شرک و بت پرستی است ؛ بنا براین  ممكن است شخصى بر خاك پيشانى بسايد ; ولى چون نيتش ، غيرخدا ست ، عملش چيزى جز شرك و بت پرستى نيست .  
  2. چرا شیعیان برای سجده از مهر استفاده می کنند ؟

طبق سيره پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) و فرمايشات ايشان،  در حال نماز بايد بر زمين يا آن چه كه از آن مى رويد (مشروط به آن كه خوردنى يا پوشيدنى نباشد) سجده كرد; و سجده بر غير اين دو در حال اختيار صحيح نيست، در حديثى از پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) نقل شده كه فرمودند: «جُعِلَتْ لى الأرض مسجداً و طهوراً; زمين براى من محل سجده و طهارت (تيمم) قرار داده شده است»

سيره مسلمانان نيز در زمان حضرت رسول اكرم سجده بر زمين مسجد بود كه از سنگ ريزه ها مفروش شده بود. آنان هنگام گرمى هوا كه سجده بر سنگ هاى داغ مشكل بود. سنگ ريزه ها را به دست مى گرفتند تا خنك شود و به هنگام نماز بر آن سجده كنند.

اين احاديث همگى گواه آن است كه مسلمانان در ابتدا بر سنگ و خاك سجده مى كردند و آنان هرگز بر فرش ، لباس و گوشه عمامه سجده نمى كردند، ولى بعدها به پيامبر ابلاغ شد كه بر حصير و بوريا نيز مى توان سجده كرد. روايت متعددى از سجده پيامبر بر حصير و بوريا حكايت مى كند. بر اين اساس، شيعیان  پيوسته بدين اصل مقيد بوده و صرفاً بر زمين و يا روييدنى هاى غير خوردنى و... سجده مى كند; از آن جا كه گاه پيدا كردن زمين پاك و آماده براى سجده مشكل است; از اين رو مهرى از خاك يا سنگ يا چوب ساخته مى شود، تا هميشه در دسترس انسان باشد.

امام صادق علیه السلام می فرماید: چون سجده خضوع براى خداى عزوجل است، پس جايز نيست بر آن چه كه خورده مى شود و پوشيده مى شود انجام شود; زيرا دلبستگان به دنيا، بندگان آنچه هستند كه مى خورند و مى پوشند، حال كه سجده كننده در سجودش در عبادت خداست، پس جايز نيست كه پيشانى اش را در سجود بر معبود دلبستگان دنيا كه به غرور آن فريفته شده اند، بگذارد.

/ 1 نظر / 16 بازدید
خاک درگه حضرت حق (سید محمد رضا )

درخواست کمک ....سلام بر شما >اولين بار است که اين وبلاگ و چند وب ديگر را ميبينم . خيلی خوشحالم که جوانان ما با گرايش زياد به معنويات بر دهان عده ای ميکوبند . من مهندس الکترونیک هستم و ۱۴ سال هست در زمینه کامپیوتر فعالیت میکنم الان مدتی است که تحقیقات وسیعی را در زمینه معجزات خاص قرآن شروع کرده ام و نيز کتابی در رابطه با پيوند دين و تکنولوژی به رشته تحرير در آوردم که ادله و تماثيل زيادی از تکنولوژی روز دنیا جهت اثبات حقانيت قرآن و اسلام در آن ارايه داده ام.حال برای تکميل تحقيقات معجزات قرآنی نیاز مبرمی به کمک دوستان معتقد و متدین خود دارم.تا هم کشف این معجزات را تکمیل کنم و هم از طریق کتاب اینترنت و ... اینها را به اطلاع همگان برسانم.لطفا در صورت تمایل خود یا دوستانتان از طریق ایمیل به من خبر بدهید .ضمنا این معجزات خیلی اعجاب انگيز و عظيم تر از اين است که در اينجا قابل بحث باشد ولی به يقين بدانيد فقط با دانستن ذره ای از اين دريا خودتان شيفته پيدا کردن اسرار آن ميشويد . اجر کسانی که به کمک اين حقير بيايند هم يقينا خداوند متعال در دنيا و آخرت عطايشان ميفرمايد. التماس دعا دارم