توحيد طولی و عرضی

فعلا اين داستان را بخوانيد تا بعدا در مورد آن و ارتباطش با توحيد صحبت کنيم

از يکي از عرفا نقل شده است که گفت:

يکبار به مکه شدم خانه مفرد ديدم گفتم حج قبول نيست که من سنگ ها از اين جنس بسيار ديده ام. با ر ديگر برفتم، خانه ديدم و خداوند خانه ديدم، گفتم که هنوز حقيقت توحيد نيست. بار سوم برفتم، همه خداوند خانه ديدم و خانه نه، به سرم فرو خواندند اگر خود نديدي و همه عالم را بديدي مشرک نبودي و چون همه عالم نبيني و خود را ببيني مشرک باشي، آنگاه توبه کردم و از ديدن هستي خود نيز توبه کردم.

داستان ياد شده يکي مراتب عالي توحيد را بيان مي کند. توضيح برخي از ما توحيدمان عرضي و برخي طولي است که در اين مورد در نوشتار بعدي توضيح خواهم داد.

/ 2 نظر / 39 بازدید
پدرام

سلام دوست عزیز اساسی ترین سوالات در مورد مسیحیت : آیا تثلیث ریشه در انجیلها دارد ؟ یا ساخته و پرداخته ی کلیسا است ؟! آیا در انجیلها آیه ای که مسیح را خدا بخواند وجود دارد ؟ وبلاگ راه مسیح به این موضوع پرداخته است منتظر حضور سبز شما با تقدیم احترام ............ سروش

شبكه مساجد وهيئات

بسم الله الرحمن الرحیم از این که لطف می فرمائید و خلاصه نظرات ما را مطالعه می فرمائید از شما تشکر می نمائیم. در صورت صلاحدید ما را لینک نمائید. هدف انقلاب اسلامي طراحي الگوئي برای اداره جامعه در ابعاد سياسي، فرهنگي واقتصادي بر اساس اسلام در ايران است، گام اول اين طراحي که ارائه الگوي سياسي اسلام بر اساس تئوري ولايت فقيه است برداشته شده است. بنابراين ما در مرحله تاريخي طراحي الگوي فرهنگي اسلام هستيم . (مهندسي فرهنگ) در طرح شبكه مساجد وهيئات به توفيق الهي به تبيين اين موضوع "مبتلا به "- که سامان دادن به آن رسالت اصلي جبهه اسلام است پرداخته مي شود . نکته مهم اينکه اصلي ترين ابزار برتري انقلاب اسلامي در تقابل با مدرنيته ارائه کارآمدي عيني بر مبناي دين است.